PRENSİPLERİMİZ

AVMTUR olarak tüm servis şoförlerimize 3 ayda bir personel taşımacılığı semineri verilmektedir.

Servis şoförlerimiz bakımlıdır. Servis sırasında araç sürücüsü, servis veya personel ile ilgili bir sorunla karşılaşması durumunda personel ile tartışmaya girmeyecek, hadiseleri hoşgörü ile karşılama gayretinde olacak ve durumu AVM TUR servis sorumlularına iletecektir.

Çalışma boyunca doğacak problemler tarafımızdan yazılı metin halinde şirket müdürlüğüne bildirilecektir.

İşe başlama tarihinden itibaren 10 gün içinde firmada çalışan tüm şoförlerin ehliyet, ruhsat, ticari taşıt kullanma kartı, yol belgesi, koltuk sigorta fotokopileri servis saatleri ve güzergahları şirketinize dosya halinde sunulmaktadır.

Firmamızca tahsis edilecek olan servis araçlarının sürücüleri günlük olarak servis saatleri ile servise gelmeyen personellerin kontrol edildiğini gösteren servis devam ve kontrol fişini şirket görevlisine giriş ve çıkışlarda imzalatacak, firma servis müdürüne teslim edecektir.

Kontrol fişi servis hizmetinin yapılıp yapılmadığının delili olacaktır.

Minibüslerimiz, midibüslerimiz ve otobüslerimiz yeni modeldir. Deneyimli kadromuz her türlü servis organizasyonunda alternatif güzergah çalışması yapmaktadır.

Tüm bu çalışma sistemiyle elde ettiğimiz referanslarımızda sizleri de görmek dileğiyle…

MİSYONUMUZ

AVMTUR olarak misyonumuz müşteri memnuniyetini ön planda tutmak, güvenilir ulaşım imkanlarıyla taşımacılık problemine anında çözüm getirmek, müşterilerimizin ihtiyaçlarını önceden fark etmek ve yüksek düzeyde müşteri tatmini sağlamaktır.

VİZYONUMUZ

AVMTUR için en önemli birikim insan kaynağı ve hep birlikte edinilen deneyimdir.
Vizyonumuz, sektörde kurumsal anlayışımız ile edindiğimiz farklı yerimizi genişleterek korumak ve sektörün gelişimine katkı sağlamak.

STRATEJİLERİMİZ

• Taşımacılık sektöründe kurallara sadık kalarak gelişimini sürdürmek,
• Gıda Hizmetleri sektöründe kalite ve hijyen konusuna bağlı kalmak,
• Temizlik Hizmetleri sektöründe donanımla birlikte titizliğin önemi,
• VIP ve Filo kiralamada güleryüzlü ve sorumlu hizmet anlayışımız.
• Kazancın insan faktörü üzerine uygulanmasının önemini hissettirmek.

KALİTE POLİTİKAMIZ

AVMTUR uzman yönetim kadrosu ve eğitimli personeli ile taşımacılık, gıda ve temizlik departmanlarımızda ekip ve hizmet dağılımını aynı sorumluluk bilinciyle yapmaktayız. Sahip olduğumuz kalite belgelerine ait sorumlulukları yerine getirirken, ilişkilerimiz kalite/fiyat bağlamında  ortak menfaatler gözönüne alınarak  düzenlenir.

ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi/ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgelerine sahip olan firmamız, sorumluluklarının bilincinde hareket eder.

 

M. Caner Marangozlar,    öğrenci servislerini ve personel taşımacılığını başlatanlardandır. 1988'den bugüne süregelen deneyimlerini ve birikimlerini 2009 yılında kurumsal kimliğine taşımış, AVMTUR çatısı altında yeni yapılanması ile daha özenli daha sorumlu anlayışını yönetim kadrosuna paylaştırmıştır.

Gıda hizmetleri departmanı firmaların mutfakları ve okul kantinlerinde faaliyet gösterir. Firma çalışanlarına; konusunda uzman aşçılarımızın organik gıdalardan hazırladıkları geniş seçenekli menülerle hizmet veriyoruz. Kalite ve hijyene verdiğimiz önem, var olan insan sevgimizden kaynaklanmaktadır. Bu konudaki samimiyetimiz sahip olduğumuz kalite belgelerimizle tescil edilmiştir.

Temizlik hizmetleri departmanımızsa başta AVM olmak üzere büyük işletmelerin temizlik ihtiyacı duyduğu alanlarda hizmet vermekteyiz. Ekip olarak verdiğimiz hizmette gerekli makina ve donanımlarımız temizliğe önem veren titiz çalışanlarımızın elinde daha verimli hale geliyor